آموزش لینوکس
به بخش آموزش لینوکس خوش آمدید.اگر به تازگی تمایل به یادگیری سیستم عامل لینوکس گرفته اید و یا از قبل با این سیستم عامل آشنایی دارید این مکانی مناسب برای آموزش شما و بالا بردن سطح علمی شماست

لینوکس چیست؟
نگارشی از هسته سیستم عامل یونیکس که برای کامپیوترهای شخصی مجهز به ریزپردازنده های 80386 و بالاتر تولید شده است.لینوکس که بوسیله Linux Torvalds و جمعی دیگر تولید شده است , بطور رایگان توزیع میشود و هر شخصی که بخواهد بر روی متن برنامه کار کند میتواند این کار را آزادانه انجام دهد , گرچه برخی از شرکتها آن را به عنوان یک بخش تجاری با برنامه های خدماتی و آمورشی سازگار با لینوکس توزیع میکنند.هسته لینوکس قادر به کار با برنامه های خدماتی GNU متعلق به بنیاد نرم افزار های رایگان (FSF) است.
این نگارش توسط برخی از اشخاص به عنوان سیستم عامل سرویس دهنده های شبکه مورد استفاده قرار میگیرد ودر سالهای 1998-1999 که توسط فروشندگانی چون IBM و Compaq پشتیبانی میشد, کاربرد وسیعتری پیدا کرد.

تاريخچه لينوکس
در سال 1991، لينوس بنديكت توروالدز (Linus Benedict Torvalds) دانشجوي سال دوم علوم كامپيوتر دانشگاه هلسينكي فنلاند و يك هكر خود آموخته ابداع شد
امروزه لينوكس بيش از يك دهه توسعه را پشت سر گذاشته است و يكي از سريع التوسعه ترين سيستم هاي عامل به شما ميرود. از چند كاربر انگشت شمار در سالهاي 1991 و 1992، امروزه ميليونها كاربر از لينوكس استفاده ميكنند.
در حال حاضر تعداد توسعه دهندگاني كه براي افزايش قابليتهاي لينوكس تلاش ميكنند، روز به روز افزايش مي يابد.
امروزه تعداد زيادي از شركتها و موسسات حرفه اي تجاري، پشتيباني و آموزش از محصولات مبتني بر لينوكس را بر عهده گرفته اند. اكنون ديگر استفاده از لينوكس در محيطها اداري، پذيرفتن ريسك نيست. از نظر قابليت اطمينان و پايداري و همچنين حفاظت در برابر انواع ويروسها چيزي بهتر از لينوكس وجود ندارد. با تلاش شركتهاي بزرگي مانند ردهت استفاده از لينوكس در محيطهاي تجاري توسعه فراوان يافته و اكنون تعداد زيادي از شركتهاي كوچك و بزرگ در حال استفاده از سرويس دهنده ها و ايستگاههاي كاري مبتني بر لينوكس هستند.

اگر شما علاقمند به یادگیری و آموزش لینوکس هستید , این بخش از سایت آموزش قدم به قدم از ابتدا تا حرفه ای شدن شما را در سریعترین زمان ممکن محیا میکند.قبل از شروع به آموزش نصب سیستم عامل و فراگیری فرمان های لینوکس بهتر است با بعضی از اصطلاحات رایج لینوکس آشنا شوید.

یونیکس چیست؟
یک سیتم عامل چند وظیفه ای چندکاربره است.این سیستم عامل در سالهای 1969 تا 1973 توسط Dennis Ritchie و Ken Thompson برای مینی کامپیوترهاتولید شد , اینک به یک سیستم عامل پیچیده و قدرتمند مبدل شده است , چرا که با زبان C نوشته شده است ,قابلیت انتقال آن بیشتر از سیستم عامل های دیگر است.یونیکس بطور گسترده ای به عنوان سیستم عامل شبکه ها قابل استفاده است , بویژه همراه با اینترنت.

متن باز (open source)
ارایه رایگان متن برنامه یک محصول رایگان به کاربران و تولید کنندگان علاقمند , حتی اگر در ایجاد آن دخیل نبوده باشند.توزیع کنندگان این گونه محصولات نرم افزاری , کاربران و برنامه سازان دیگر را تشویق میکنند تا با بررسی متن برنامه , مشکلات آن را شناسایی و با پیشنهاد هایی که برای بهبود آن ارائه میشود , برنامه را اصلاح کنند. سیستم عامل لینوکس و سرویس دهنده وب Apache دو نمونه متداول از این گونه نرم افزارها به شمار می آیند.

خصوصيات لينوکس :
1.قابليت چند کاربري
2.قابليت اجراي دو يا چند برنامه همزمان
3.قابليت حمل
4.ايمني
5.ارتباط و مکاتبه
6.مستقل از ماشين

شرکتهاي زيادي هستند که لينوکس را توزيع مي کنند و بايد توجه داشت که همه نسخه هاي لينوکس مانند يکديگر نيستند , در بعضي از موارد تفاوت هاي عمده اي هم با هم دارند در واقع فقط نيازهاي مختلف به انواع نرم افزارها و يا تجربه شخصي افراد است که باعث ميشود از يکي از نسخه هاي لينوکس استفاده کنند
تعدادي از نسخه هاي معروف توزيع شده لينوکس به قرار زير مي باشد:

RedHat
Fedora
Suse
Debain
Knoppix
Mandrake

RHCE ( Red Hat Certified Engineer )

بدون شک دو مدرک معتبر دوره بين المللي آمورش لينوکس RHCE و +Linux مي باشد سعي را بر اين داشته ام با توجه به سيلابسهاي اين دو دوره پيش بروم و کمکي هر چند ناچيز به دوستاني باشد که قصد پشت سر گذاشتن اين دوره ها را دارند